FOTOGRAFIA NOWORODKOWA

Sesja noworodkowa to wyjątkowy moment. To chwila, kiedy można uwiecznić pierwsze dni dziecka na świecie, by na zawsze zachować ten ulotny czas w życiu waszej rodziny. 

 

Od samego początku mojej fotograficznej drogi chciałam skupić się na pracy z maluchami. Jeździłam na warsztaty i szkoliłam się pod okiem uznanych autorytetów z branży fotografii noworodkowej. Systematycznie pracowałam, by udoskonalać swój warsztat i opanować techniki – zarówno uspokajania, owijania i pozycjonowania noworodków, jak i kwestie czysto fotograficzne – pracy ze światłem naturalnym i studyjnym oraz obróbki zdjęć. Obserwowałam najlepszych fotografów noworodkowych, inspirując się i jednocześnie szukając własnego stylu, zgodnego z moim przekonaniem, że prostota i klasyka to klucz do stworzenia najpiękniejszych, ponadczasowych ujęć. Dziś szczerze mogę powiedzieć, że sesje noworodkowe to moja największa pasja.

 

Pamiętaj – zanim zarezerwujesz termin sesji, warto zastanowić się nad tematem i przemyśleć kilka istotnych kwestii jeszcze przed narodzinami dziecka – od formy wykonania sesji, przez styl, w jakim będą wasze wymarzone zdjęcia, po wybór fotografa noworodkowego, który je dla was wykona. Decydując się na sesję, wybierzcie fotografa, którego zdjęcia naprawdę wam się podobają – będą pamiątką na całe życie. 

 

Poniżej dowiesz się wszystkiego o sesji noworodkowej u mnie i o tym, jak przygotować się na nią najlepiej zarówno z perspektywy rodzica, jak i fotografa.

 

SESJA NOWORODKOWA W STUDIU

Studyjne sesje noworodkowe to moja specjalność. W moim studiu fotograficznym w Opocznie dysponuję wszelkimi akcesoriami, które pozwalają na stworzenie pięknych i zapadających w pamięć zdjęć noworodkowych. Tutaj mogę skupić się na dopracowanych szczegółach, detalach i kreować rzeczywistość, która odda w pełni specyfikę tego niepowtarzalnego czasu (hej, to maleństwo już nigdy później nie będzie mieścić się w waszych dłoniach!)

Poznaj najważniejsze informacje, które przybliżą Ci temat sesji noworodkowej w studiu i ułatwią podjęcie decyzji, czy taka forma będzie spełniać twoje oczekiwania.

Kiedy umówić sesję noworodkową w studiu?
 

Sesję noworodkową warto wstępnie zarezerwować jeszcze w czasie trwania ciąży. Wiadomo, że termin porodu jest jedynie orientacyjny, jednak wcześniejszy kontakt pozwoli wam mieć pewność, że w kluczowym momencie będzie dla was miejsce w moim kalendarzu. Kontakt tuż po porodzie pozwoli nam na ustalenie dogodnej daty i wszystkich szczegółów waszej rodzinnej sesji noworodkowej.

Sesja noworodkowa – kiedy zrobić? Do którego tygodnia najlepiej wykonać sesję? 

Jeśli zastanawiacie się, do kiedy najlepiej wykonać sesję noworodkową, powinniście wiedzieć, że czas jest kluczowy. Najlepszy moment na wykonanie takiej sesji to okres między 5 a 14 dniem życia dziecka – czyli w ciągu pierwszych dwóch tygodni życia noworodka. To krótki czas, gdy większość dzieci głęboko śpi i jest bardzo elastyczna, co pozwala na bezpieczne ułożenie w wygodnych pozycjach, które maluch pamięta jeszcze z brzucha. 

A co, jeśli wasz noworodek jest już trochę starszy?

Jeśli wasz maluch skończył już 14 dni – odezwijcie się jak najszybciej! Nie obiecam wam „idealnej” sesji i „perfekcyjnych” zdjęć, ale wciąż mamy szanse na piękne ujęcia noworodkowe – dlatego podejmuję się wykonania studyjnej sesji noworodkowej z maluchami do maksymalnie 4 tygodnia życia. W przypadku tych nieco starszych noworodków po prostu musicie mieć świadomość, że sesja może trwać dłużej i być trochę trudniejsza, ponieważ dziecko ma już płytszy sen i jest znacznie bardziej wrażliwe na bodźce zewnętrzne, takie jak dotykanie i „przeszkadzanie” mu w trakcie snu. Maluchy dosłownie z dnia na dzień stają się coraz bardziej aktywne, mają coraz większą potrzebę ruchu, uciekają przed statycznością i stają się mniej elastyczne, przez co ułożenie ich w niektórych pozycjach może już nie być możliwe. 

  Dla wyjątkowo trudnych we współpracy noworodków polecam wybór bazującej na ujęciach rodzinnych sesji w białym studiu lub naturalną sesję w waszym domu. 

Gdzie odbywają się sesje noworodkowe?

Sesja odbywa się w moim domowym studiu w Opocznie przy ul. Piotrkowskiej 181 (szukajcie lokalizacji w Mapach Google pod hasłem „Katarzyna Szurgot Fotografia”), w przyjaznych dla noworodka warunkach. W czasie studyjnej sesji noworodkowej pracuję przy świetle błyskowym – bez obaw, ten rodzaj światła jest całkowicie bezpieczny dla oczu noworodka, a sam czas błysku wynosi dosłownie ułamki sekundy. Dbam również o odpowiednią temperaturę w studiu w czasie sesji i zapewniam bogate zaplecze akcesoriów nadających ujęciom wyjątkowy charakter. Więcej szczegółów dotyczących wyposażenia studia można zobaczyć na podstronie studio.
 

W jakich dniach i godzinach odbywają się studyjne sesje noworodkowe?

 Na sesję umawiamy się od poniedziałku do piątku w godzinach przedpołudniowych – około 10-11. To najlepsza pora na wykonanie sesji. Macie wystarczająco dużo czasu, by spokojnie przygotować się do wyjścia i dotrzeć do studia. Możliwie wczesne rozpoczęcie sesji zwiększa też szanse na jej bezproblemowy przebieg – ponieważ wiele noworodków w godzinach popołudniowych bywa bardziej aktywnych, często też im bliżej wieczora, tym bardziej nasilają się u nich problemy z brzuszkiem i kolkami.  
 

Ile trwa sesja zdjęciowa noworodka?

Czas trwania sesji to najczęściej od około 1,5 do 3,5 godziny. Każda sesja jest inna, a jej rytm, tempo i stopień trudności przede wszystkim dyktuje nam maluch. Istotne jest również, czy w sesji bierze udział starsze rodzeństwo lub wasz pupil. Nie planujcie więc niczego ważnego na popołudnie, by pośpiech niepotrzebnie was nie stresował.  
 

Jak przygotować się do sesji noworodkowej?

 Przygotowanie do sesji noworodkowej wcale nie jest trudne. Przede wszystkim pamiętajcie o pozytywnym nastawieniu i dobrym nastroju przed sesją! Maluchy chłoną emocje jak gąbka, więc nerwowa atmosfera bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie dziecka w czasie sesji. To ma być mile spędzony rodzinny czas i same przyjemne wspomnienia.
 
1. Przed przyjazdem przejrzyjcie wspólnie galerię zdjęć noworodkowychWybierzcie ujęcia, które najbardziej się wam podobają i zastanówcie się nad wyborem kolorystyki waszej sesji – niech to będą kolory, które najbardziej lubicie, albo takie, które będą pasowały do wnętrza waszego domu. Jakie kolory stylizacji są dostępne w studiu? Absolutnie wszystkie! 
2. Jeśli macie jakieś pomysły na zdjęcia związane na przykład z wykonywanym przez was zawodem lub pasją – możecie zabrać ze sobą osobiste akcesoria, a ja postaram się wpleść je do sesji.  
3. Spakujcie najpotrzebniejsze rzeczy przydatne w trakcie sesji (dla ułatwienia, krótki spis przygotowałam dla was poniżej). 
4. Warto, by mama zadbała o makijaż, paznokcie i włosy (niestety nie posiadam umiejętności fryzjerskich i kosmetycznych i nie farbuję odrostów ani nie maluję paznokci w fotoszopie).
5. Jeśli starszy brat lub siostra ma zrobione zmywalne tatuaże lub resztki dziecięcego lakieru na paznokciach, zadbajcie o to, by zmyć je przed sesją.
6. Jeżeli maluch na to pozwoli (oczywiście nic na siłę), możecie się postarać, by poranek w dniu sesji był czasem aktywności dziecka. O to by się wyspał zadbamy w czasie sesji. Pamiętajcie – śpiący i spokojny noworodek to sprawna sesja w studiu!
7. Zadbajcie o wygodę i komfort malucha w trakcie drogi do studia – ubierzcie go w miękkie i łatwe do rozebrania ciuszki. 
 

Co zabrać ze sobą na noworodkową sesję zdjęciową?

– pampersy, wilgotne chusteczki i podstawowe kosmetyki do przewijania
– pieluszki tetrowe – do wytarcia buzi po karmieniu bądź ulaniu
– kocyk – pachnący bezpiecznie domem, do okrycia między ujęciami
– smoczek – nawet  jeśli maluch na co dzień smoczka nie lubi, może się okazać, że w czasie sesji będzie mieć zwiększoną potrzebę zaspokojenia odruchu ssania. A jeśli po prostu nie dajecie w domu smoczka, pamiętajcie, że sesja zdjęciowa to wyjątkowa sytuacja – dziecko przez kilka minut nie przyzwyczai się do niego, a nam ten krótki czas wyciszenia ze smoczkiem pozwoli zrobić ujęcia, które będą pamiątką na całe życie.
– mleko dla maluszka – butelka lub mama
– przekąski, ulubioną zabawkę dla starszaka, coś co zmotywuje i zachęci starsze rodzeństwo do zapozowania z dzidziusiem
 

Jak przebiega rodzinna sesja z noworodkiem? 

Te pierwsze kilkanaście minut po przybyciu do studia to zawsze „czas techniczny”, potrzebny na przygotowanie malucha do sesji. Trzeba go będzie rozebrać, zmienić pieluchę, często także nakarmić. Podczas gdy wy będziecie zajmować się maleństwem, szybko omówimy plan sesji, a ja przygotuję wybrane przez was stylizacje. Następnie przejdziemy do robienia zdjęć.

Sesja noworodkowa to nie tylko zdjęcia maluszka, ale doskonały sposób na uwiecznienie całej rodziny. Dlatego każdą sesję zaczynam od wspólnych ujęć – o jakich tylko marzycie. Zdjęcia z mamą, zdjęcia z tatą, zdjęcia noworodka z rodzicami i rodzeństwem… Te rodzinne kadry wykonuję na czarnym lub białym tle – prosto, klasycznie i ponadczasowo. Dzięki temu zabiegowi, możecie mieć pewność, że wasze rodzinne ujęcia będą zawsze pasowały do wnętrza domu i nigdy nie przestaną być „modne”.

Nie ma ograniczeń co do ilości osób na sesji – bardzo mile widziani są inni bliscy członkowie rodziny, na przykład babcie i dziadkowie – ich obecność pozwoli nam stworzyć wyjątkowe zdjęcia pokoleniowe.

Następnie przechodzimy do sesji noworodka z rodzeństwem. W zależności od wieku i chęci współpracy starszaka możemy je wykonać w kilku różnych formach – zarówno w najprostszej czerni i bieli, jak i na tle z drewna lub puchatym i miękkim kocu flokati w wybranym przez was kolorze.

Po wykonaniu wspólnych zdjęć, starsze rodzeństwo może wrócić z tatą do domu lub wybrać się na spacer, zakupy czy do bawialni – ułatwi to skupienie na maluszku w dalszej części sesji, a starszak nie będzie się niepotrzebnie nudzić. 

Fotografowanie noworodka często zaczynam od ujęć w kokonikach – maluchy szybko się w nich wyciszają i zasypiają, dzięki czemu możemy sprawnie zrobić stylizacje, które będą bazą sesji. Uwielbiam owijać noworodki! Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwa sztuka, bardzo ważna jest prawidłowa technika i dbałość o detale, które zapewnią dziecku wygodne ułożenie w pozycji embrionalnej (doskonale pamiętanej z brzucha mamy), bezpieczeństwo i stabilizację, a jednocześnie piękny wygląd na zdjęciach. Po ujęciach w owijkach rozwijam maluszka i jest to zazwyczaj czas na zmianę pieluchy i karmienie. W dalszej części sesji możemy wykonać ujęcia na golaska i w ubrankach – moja studyjna garderoba dla najmłodszych modeli jest pełna wyjątkowych i unikatowych ubranek do sesji zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek. W studiu znajduje się bardzo bogate zaplecze akcesoriów do sesji noworodkowych – jest w nim mnóstwo kocyków, owijek, czapeczek, opasek, mis, łóżeczek, koszy i innych najróżniejszych rekwizytów w pełnej palecie barw, niezbędnych do wykonania w pełni dopracowanej sesji noworodkowej. Niezależnie od tego, czy chcielibyście, aby wasza sesja od początku do końca była utrzymana w obrębie jednego wybranego koloru: na przykład każda stylizacja w innym odcieniu niebieskiego albo wszystkie stylizacje w kolorach ziemi lub barwach neutralnych, czy też marzy wam się kilka stylizacji w szerokiej palecie kolorystycznej, powiedzmy – jedna stylizacja czerwona, następna zielona, kolejna pomarańczowa i jeszcze jedna niebieska – zapewniam, że bez problemu znajdziecie je w moim studiu!  

Jednak pamiętajcie, że to mały żywy człowiek dyktuje nam warunki sesji i często już od pierwszych dni życia bywa charakterny, ma swój temperament, humory i nastroje, lepsze i gorsze dni – dlatego to, ile różnych stylizacji i ujęć uda nam się zrobić, zależy przede wszystkim od dziecka.

W trakcie sesji noworodkowej bardzo ważny jest wasz spokój i zaufanie do mnie. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości – śmiało pytajcie, chętnie opowiem co i dlaczego robię w taki a nie inny sposób. Najważniejszym aspektem sesji jest dla mnie bezpieczeństwo dziecka. Zawsze dokładam wszelkich starań, by zapewnić maluchowi pełen komfort, jakiego potrzebuje. Nigdy nie zostawiam dziecka bez opieki. Angażuję was do pomocy przy ujęciach wymagających asekuracji, pilnuję, by akcesoria, które mają styczność z dzieckiem były dla niego bezpieczne. Nie układam maluszka na siłę w pozycji, w której czuje się niekomfortowo. Nie spieszę się w czasie sesji, na pierwszym miejscu jest dziecko i jego potrzeby. 

Doświadczenie, spokój, opanowanie i cierpliwość to mój przepis na udaną sesję noworodkową. 

Studyjna sesja noworodkowa bliźniąt

 Jeżeli spotkało was podwójne szczęście – zapraszam na rodzinną sesję noworodkową bliźniaków! W czasie sesji wykonam dla was rodzinne kadry i zdjęcia ze starszym rodzeństwem. Stworzymy zarówno wspólne jak i indywidualne ujęcia maluchów.

Jak się ubrać na rodzinną sesję noworodkową w studiu?

W moim studiu znajduje się garderoba dla noworodków i maluchów do około roku. Starsze dzieci i rodzice ubierają się na sesję sami. Do klasycznych zdjęć rodzinnych najlepiej sprawdzą się gładkie, czarne, białe lub inne jednokolorowe koszulki/koszule/bluzki. Najważniejsze, by rzeczy nie miały napisów czy nadruków niepotrzebnie odwracających uwagę od głównego tematu zdjęcia. Tatusiowie mogą przyjść w ulubionych dżinsach, mamy – śmiało mogą ubrać wygodne legginsy, które nie będą powodowały dyskomfortu w czasie sesji. Mama i córka mogą być ubrane w sukienki. Istotne, by ubrania pasowały do siebie stylem i kolorem.  Robiąc ujęcia rodzinne, skupiam się na górze – waszych twarzach i ramionach, w których tulicie maluszka. Nie przejmujcie się butami – nie będą wam w ogóle potrzebne. Przykładowe zdjęcia obrazujące jak to dokładnie w efekcie wygląda możecie obejrzeć w galerii z ujęciami rodzinnymi.

Czy zwierzak może wziąć udział w sesji noworodkowej?

Oczywiście – bardzo lubię zwierzęta, traktuję swoje własne jak pełnoprawnych członków rodziny. Zwierzaki na sesjach są u mnie zawsze mile widziane, o ile nie są lękliwe ani agresywne. Jeśli więc wiecie, że wasz pupil jest towarzyski i wyprawa dla studia będzie dla niego miłą przygodą – śmiało zabierzcie go ze sobą na sesję. Pamiętajcie też o ulubionych smaczkach dla lepszej motywacji do pozowania. Po wykonaniu wspólnych ujęć, futrzak może pójść z tatą na spacer lub wrócić do domu.

 Sesja noworodkowa DYI – czy warto zrobić sesję noworodkową samemu?

Jeśli jesteś osobą lubiącą kreatywność i DIY, to sesja noworodkowa DIY może wydawać się doskonałym wyborem. Czy możesz samodzielnie przygotować różnego rodzaju rekwizyty i akcesoria, takie jak kocyki, czapeczki, kosz czy łóżeczko? Oczywiście, ważne jest również zachowanie komfortu i bezpieczeństwa noworodka, dlatego należy pamiętać o odpowiednim doborze materiałów i pozycjonowaniu maleństwa. 

Jeśli jednak przerasta Was ilość istotnych spraw które trzeba ogarnąć na takiej sesji, lepszym pomysłem będzie zatrudnienie profesjonalnego fotografa noworodkowego.


Ile kosztuje sesja noworodkowa?

Ceny sesji noworodkowych zaczynają się od 600 zł. Pakiety zawierają zarówno zdjęcia w formie cyfrowej jak i odbitki. Więcej szczegółów dotyczących dostępnych opcji cenowych znajdziesz w dziale oferta.


Pomysły i inspiracje na sesję noworodkową

Jako doświadczony fotograf noworodkowy specjalizujący się w sesjach dla najmłodszych, zawsze staram się znaleźć nowe inspiracje do tworzenia pięknych zdjęć. Jeżeli macie jakiś propozycje związane z waszą pracą zawodową, pasją czy też hobby i chcielibyście wykorzystać do zdjęć nietypowy rekwizyt – śmiało! Pamiętajcie, że jestem otwarta na wasze pomysły i z przyjemnością postaram się stworzyć dla was wyjątkowe, osobiste ujęcia. 

Jeżeli wasze maleństwo przyjdzie na świat w okresie Wielkanocy lub Bożego Narodzenia, możemy dodać do sesji rekwizyty nawiązujące do świątecznego klimatu. 

Warto również pamiętać, że oprócz sesji w studiu, możemy wykonać zupełnie inne rodzaje sesji, takie jak:

– sesja noworodkowa w szpitalu
domowa sesja noworodkowa
– sesja z noworodkiem w plenerze
 

SESJA NOWORODKOWA W SZPITALU – FRESH48H

Sesja zdjęciowa noworodka w szpitalu w Opocznie

Szpitalna sesja noworodkowa to rodzaj intymnego reportażu dokumentującego waszą rodzinę w ciągu pierwszych 2-3 dni po przyjściu maleństwa na świat. 

Przyjadę do was na oddział noworodkowy szpitala w Opocznie, w trakcie wyznaczonych godzin odwiedzin. Ponieważ w szpitalu fotografuję wyłącznie przy naturalnym świetle, ważna jest pora wykonania sesji – gdy za oknem jest jasno. Sesja trwa od 20 do około 45 minut. Nie musicie się do niej w żaden sposób przygotowywać. Wystarczy, że będziecie mieli jasne pieluszki tetrowe, kocyk lub otulacz i body/pajacyk dla malucha. Sesja w szpitalu bazuje na prostych, naturalnych zdjęciach – nie zabraknie wśród nich maleńkich stópek, rączek i pierwszych minek oraz wspólnych rodzinnych ujęć – dlatego warto, by w czasie sesji był obecny również tata oraz starsze rodzeństwo. 


Przytulanie, bliskość, pełen czułości dotyk i przepełnione miłością i zachwytem spojrzenia – kadr po kadrze zapisujemy pierwsze chwile, które spędzacie z waszym nowonarodzonym dzieckiem. 


SESJA NOWORODKOWA W DOMU

 Sesja noworodkowa w domu to całkowicie odmienna od studyjnej fotografii noworodkowej forma fotografowania rodzin. To rodzaj totalnie unikalnego fotograficznego reportażu waszej codzienności. Wiek malucha nie ma tu aż takiego znaczenia, nie ograniczają nas żadne zasady – to może być zarówno sesja noworodkowa jak i niemowlęca. To ja przyjeżdżam do was z aparatem. Nie musicie nic przygotowywać – niech wasz dom będzie waszym domem, a wy – po prostu bądźcie sobą. 

 W czasie takiej domowej sesji stawiam przede wszystkim na komfort dziecka oraz całej rodziny. W domowym zaciszu zarówno wy, rodzice jak i starsze rodzeństwo czujecie się swobodnie, a maleństwo – najbezpieczniej. To pozwala mi skupić się na uchwyceniu prawdziwych, niepowtarzalnych i naładowanych emocjami momentów. Oczywiście możemy w trakcie takiej sesji zrobić również ujęcia pozowane, ale większość zdjęć będzie miała spontaniczny charakter. W domowej sesji noworodkowej znajdą się więc zarówno elementy sesji lifestyle i „ładne zdjęcia do ramki”, jak i czysto reportażowe ujęcia mniej oczywiste. Dla mnie samej jako mamy te proste zdjęcia dokumentujące najbardziej banalne codzienne czynności i najzwyklejsze chwile spędzane z dziećmi nabrały po czasie ogromnego znaczenia i wracam do nich z prawdziwym rozczuleniem. Dlatego domowa sesja noworodkowa to idealna opcja dla rodziców, którzy chcą zatrzymać wspomnienia z pierwszych tygodni po narodzinach dziecka w autentyczny i naturalny sposób. 

 

Więcej o mojej filozofii rodzinnej fotografii dokumentalnej przeczytasz na podstronie o sesjach domowycha przykładowe sesje możesz zobaczyć w galerii.

 

 

 

Niezależnie od rodzaju i formy sesji, który wybierzecie – sesja noworodkowa to bez wątpienia wyjątkowe przeżycie i warto zrobić ją w odpowiednim momencie, by uchwycić najcenniejsze momenty z pierwszych chwil maleństwa na świecie…

***

Pamiętaj, że rezerwując termin sesji potwierdzasz, że akceptujesz 

REGULAMIN SESJI