O SESJACH NOWORODKOWYCH

Sesję noworodkową warto zarezerwować jeszcze w czasie trwania ciąży. Wiadomo, że termin porodu jest jedynie orientacyjny, jednak wcześniejsza rezerwacja pozwoli wam mieć pewność, że w kluczowym momencie będzie dla was miejsce w moim kalendarzu. Kontakt tuż po porodzie pozwoli nam na ustalenie dogodnej daty. Sesję najlepiej wykonać do 14 dnia życia noworodka – im wcześniej, tym lepiej. Zazwyczaj jest to okres, kiedy dziecko głęboko śpi i jest bardzo elastyczne, co pozwala na bezpieczne ułożenie w wygodnych pozycjach, które pamięta jeszcze z brzucha. 

Jeśli wasz maluch skończył już 14 dni – odezwijcie się jak najszybciej, w trzecim tygodniu życia wciąż mamy szanse na udane zdjęcia. Dla nieco starszych maluchów, mających około miesiąca – polecam wybór sesji w białym studiu – tam, nawet w przypadku większej aktywności dziecka będziemy mogli bazować na naturalnych ujęciach rodzinnych.

 

Sesję noworodkową możemy wykonać w formie sesji stylizowanej –  z kolorowymi kocykami i dodatkami lub w stylu bardziej naturalnym, w klasycznej bieli i/lub z lekką nutą boho – w białym studiu. Pamiętajcie też, by koniecznie zapoznać się z moim portfolio dostępnym w galerii – każdy fotograf ma własny styl pracy i obróbki. Decydując się na sesję, wybierzcie fotografa, którego zdjęcia naprawdę wam się podobają – będą pamiątką na całe życie. 

 

 


A jeśli już wiecie, że to właśnie mnie chcielibyście powierzyć to zadanie – poznajcie zasady i przebieg sesji:

 

1. Gdzie odbywają się sesje?

Sesja odbywa się w moim domowym studio w Opocznie przy ul. Piotrkowskiej 181 (szukajcie lokalizacji w Mapach Google pod hasłem „Katarzyna Szurgot Fotografia”), w przyjaznych dla noworodka warunkach. Zapewniam bogate zaplecze akcesoriów nadających ujęciom wyjątkowy charakter.

 

2. W jakich dniach i godzinach odbywają się sesje noworodkowe?

Na sesję umawiamy się od poniedziałku do piątku w godzinach przedpołudniowych (około 10-11).

 

3. Ile trwa sesja?

Czas trwania sesji to najczęściej około 1,5-3 godziny. Każda sesja jest inna, a jej rytm, tempo i stopień trudności dyktuje nam maluch. Nie planujcie więc niczego ważnego na popołudnie, by pośpiech niepotrzebnie was nie stresował. 

 

4. Jak wygląda sesja?

Sesję stylizowaną zaczynamy od ujęć rodzinnych. Po ich wykonaniu, starsze rodzeństwo może wrócić z tatą do domu lub wybrać się na spacer, zakupy czy do bawialni – ułatwi to skupienie na maluszku w dalszej części sesji, a starszak nie będzie się niepotrzebnie nudzić. Fotografowanie noworodka zaczynam od ujęć w kokonikach – zazwyczaj szybko się w nich wyciszają i zasypiają, dzięki czemu możemy sprawnie zrobić stylizacje, które będą bazą sesji. Następnie rozwijam maluszka i jest to czas na zmianę pieluchy i karmienie. W dalszej części sesji możemy wykonać ujęcia golaskowe – jednak pamiętajcie, że to mały żywy człowiek, często już od pierwszych dni życia charakterny i mający swoje nastroje – dlatego to, ile różnych ujęć uda nam się zrobić, zależy od dziecka. 

Sesja w białym studiu bazuje na naturalnych ujęciach. Nie ma w niej wielu kolorów, dominuje biel, która jest prostym tłem dla was i waszych emocji. Starsze rodzeństwo, jeśli ma dobry nastrój może brać udział w całej sesji – większość zdjęć będzie miała charakter rodzinny.

Bardzo ważny jest wasz spokój i zaufanie do mnie. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości – śmiało pytajcie, chętnie opowiem co i dlaczego robię w taki a nie inny sposób. Najważniejszym aspektem sesji jest bezpieczeństwo dziecka. Zawsze dokładam wszelkich starań, by zapewnić maluchowi komfort, jakiego potrzebuje. Nigdy nie zostawiam dziecka bez opieki. Angażuję was do pomocy przy ujęciach wymagających asekuracji, pilnuję, by akcesoria, które mają styczność z dzieckiem były dla niego bezpieczne. Nie układam maluszka na siłę w pozycji, w której czuje się niekomfortowo. Nie spieszę się w czasie sesji, na pierwszym miejscu jest dziecko i jego potrzeby.

 

5. Jak przygotować się do sesji?

Przede wszystkim pamiętajcie o pozytywnym nastawieniu i dobrym nastroju przed sesją! Spakujcie najpotrzebniejsze rzeczy. Warto, by mama zadbała o makijaż, paznokcie i włosy. Przed przyjazdem zastanówcie się nad kolorami stylizacji – niech to będą kolory, które najbardziej lubicie, albo takie, które będą pasowały do wnętrza waszego domu. Jakie kolory stylizacji są dostępne? Wszystkie! Jeśli macie jakieś pomysły na zdjęcia związane na przykład z wykonywanym przez was zawodem lub pasją – możecie zabrać ze sobą osobiste akcesoria, a ja postaram się wpleść je do sesji. 

 

6. Jak się ubrać do ujęć rodzinnych?

Na sesji stylizowanej ujęcia rodzinne robię na czarnym lub białym tle – prosto, klasycznie i ponadczasowo. Najlepiej sprawdzą się gładkie, czarne lub białe koszulki/koszule/bluzki. Jeśli nie macie takich kolorów w swojej szafie – oczywiście mogą być inne. Najważniejsze, by rzeczy nie miały napisów czy nadruków i żeby pasowały do siebie stylem i kolorem. Nie przejmujcie się butami – nie będą wam w ogóle potrzebne.

W przypadku sesji w białym studiu, szczególnie zadbajcie o ubrania – niech króluje… biel. I inne barwy neutralne. Proste kroje, naturalne materiały. Jeśli chcecie być na zdjęciach w butach, proszę, by były czyste.

 

7. Co zabrać ze sobą na sesję?

  • pampersy i wilgotne chusteczki
  • pieluchę tetrową (do wytarcia buzi po karmieniu)
  • kocyk (do okrycia między ujęciami)
  • smoczek (nawet jeśli maluch go nie lubi)
  • mleko dla maluszka (butelka lub mama)
  • przekąski, ulubioną zabawkę dla starszaka

 

8. Czy zwierzak może wziąć udział w sesji?

Oczywiście – bardzo lubię zwierzęta, traktuję swoje własne jak pełnoprawnych członków rodziny. Zwierzaki na sesjach są u mnie zawsze mile widziane, o ile nie są lękliwe ani agresywne. Jeśli więc wiecie, że wasz pupil jest towarzyski i wyprawa dla studia będzie dla niego miłą przygodą – śmiało zabierzcie go ze sobą. Pamiętajcie też o ulubionych smaczkach dla lepszej motywacji do pozowania. Po wykonaniu wspólnych ujęć, futrzak może wrócić do domu.


***

Pamiętaj, że rezerwując termin sesji potwierdzasz, że akceptujesz 

REGULAMIN SESJI